V Nemecku Coca-Cola testuje vodíkové nákladné auto
Toyota spolu so spoločnosťami Coca-Cola a Air Liquide začala testovanie nového nákladného vozidla poháňaného vodíkom. Táto iniciatíva je súčasťou úsilia o zníženie emisií v sektore, ktorý tvorí štvrtinu celkovej európskej nákladnej dopravy.
Vodíkové vozidlá sa začlenia do logistických procesov spoločnosti Coca-Cola, Air Liquide zabezpečuje dodávky vodíka z obnoviteľných zdrojov. Vodíkové nákladné autá využívajú palivové články od Toyoty, ktoré chemickou reakciou premieňajú vodík a kyslík na elektrickú energiu. Jeho jediným vedľajším produktom je voda. Výhodou týchto vozidiel je v praktickom živote aj to, že dopĺňanie paliva je veľmi rýchle.
Vodík nielen do áut
Toyota je priekopníkom vývoja technológie vodíkových palivových článkov, ktorých využitie vidí nielen v osobných autách, ale aj v nákladných vozidlách, autobusoch, vlakoch a lodnej doprave.
Vodíkové nákladné vozidlá prinášajú aj ďalšie výhody. Palivové články poskytujú spoľahlivý a dlhodobý zdroj energie, zatiaľ čo rýchle tankovanie umožňuje flexibilné nasadenie vozidiel aj na dlhšie trasy. Vďaka týmto vlastnostiam majú vodíkové vozidlá potenciál zlepšiť produktivitu dopravných firiem a prispieť k čistejšiemu životnému prostrediu.
Vodíkový ekosystém
Toyota sa popri tom zaoberá aj otázkou transformácie infraštruktúry pre vodíkovú dopravu. Cieľom týchto aktivít je podporiť vznik udržateľného vodíkového hospodárstva, ktoré môže výrazne prispieť k znižovaniu emisií nielen v Európe, ale aj v globálnom meradle.
Coca-Cola, ako jeden z hlavných partnerov projektu, vidí vodíkový pohon ako vhodnú alternatívu pre svoj logistický reťazec. Využitie vodíkových nákladných vozidiel môže výrazne prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy spoločnosti, ktorá sa zaviazala k zodpovednej a udržateľnej prevádzke. Táto spolupráca má ukázať, ako môžu veľké spoločnosti spolupracovať na riešení globálnych environmentálnych výziev a prispieť k vytváraniu čistejšieho sveta pre budúce generácie.
Financovanie nákladných áut je jednoduchšie
Vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú vo vśeobecnosti stále niekoľkokrát drahšie ako ich dieselové ekvivalenty. Pre dopravcov je preto náročné vyriešiť financovanie nákladných áut, ktoré musí spĺňať ekonomické parametre. Zvlášť náročné je to pre malé a stredné firmy. Lízing nákladných vozidiel je však aj pre ne dostupnejší. Na náś trh totiž vstúpila spoločnosť ESKA Finance, ktorá malým a stredným firmám pomáha vyriešiť lízing ťahačov, lízing nákladných vozidiel, autoúver a ponúka dokonca inovatívnu službu spätného lízingu. Pri spätnom lízingu dokáže firma využiť svoje súčasné aktíva a využiť ich pre získanie finanćných prostriedkov. Navyše, môže ich naďalej využívať.